Adaptace dětí

Adaptace dítěte neboli jeho plynulé začlenění do stávajícího kolektivu je náročný proces, který je ovlivňován několika faktory. Naší primární hodnotou je individuální přístup k dětem, i jejich rodičům. Právě tento přístup je praktikován i při adaptaci, kdy je potřeba hledět na pohodlí adaptovaného dítěte, jeho rodiny, existujícího dětského kolektivu, i pečujících osob. Standardně plánujeme maximálně jednu adaptaci na týden.

Adaptační proces většinou trvá v rozsahu jednoho týdne, až po jeden měsíc. V některých případech je proces kratší, může se ale také prodloužit. Vždy záleží na individuální situaci. Faktory ovlivňující délku adaptace jsou charakter a povaha dítěte, věk dítěte, rodinná situace, ale i to, zda dítě vstupuje do kolektivu poprvé, nebo zda již nějaké zařízení navštěvovalo. Docházka začíná na jedné nebo dvou hodinách denně strávených v kolektivu. První den umožňujeme jednomu z rodičů/zákonných zástupců přítomnost v dětské skupině. Cílem je ukázat dítěti, že rodič je zde rád. Další dny již probíhají bez rodičů/zákonných zástupců. Tento postup volíme z důvodu empatie vůči ostatním dětem, které zde blízké také nemají, ale i proto, že dítě musí primárně navazovat vztahy s pečujícími osobami a ostatními dětmi. Návyk přítomnosti rodičů by vedl k prodloužení adaptace. Po posouzení průběhu konkrétního dne, se s hlavní pečující plánuje den následující. Postupně se navyšuje čas strávený v dětské skupině až do času oběda, a až poté, co tyto dny probíhají bez větších obtíží, se čas prodlužuje až do odpoledne. Stravné je automaticky odhlašováno do doby, dokud není odebírán oběd.

V případě náročnějšího průběhu adaptace je situace řešena individuálně s pečujícími osobami a vedením. Vždy se ale dají najít cesty k tomu, aby byl vstup do nové životní etapy plynulý, komfortní, a radostný.