Často kladené dotazy
FAQ - Frequently Asked Questions neboli často kladené dotazy. Zde jsme pro Vás připravili seznam otázek, které často slýcháme od rodičů při prohlídkách školky.
Kdy je možné dítě do dětské skupiny přihlásit?
Děti přijímáme během celého roku. Záleží pouze na volných místech.
Jak staré děti mohou docházet do dětské skupiny?
Do našich dětských skupin mohou docházet děti od jednoho roku až do šesti let.
Musí dítě splňovat nějaká kritéria pro přijetí?
Co se týče znalostí nebo dovedností, nemáme na děti žádné požadavky. Děti ovšem musí mít potvrzení od pediatra o absolvování povinných očkování a zdravotní způsobilosti pro docházení do kolektivu.
Přijímáte děti, které jsou stále na plenkách?
Ano. Jsme vybaveni přebalovacími pulty i plenkami.
Jaký je proces přijetí dítěte do školky?
Nejprve je třeba vyplnit Nezávaznou registraci nebo nás kontaktovat telefonicky či emailem, a sjednat si prohlídku školky. Na osobní prohlídce Vás provedeme našimi zařízeními, přiblížíme chod školky, poskytneme potřebné dokumenty, proberou se veškeré náležitosti nástupu a zodpovíme Vaše dotazy. Na prohlídku ideálně přijďte se svým potomkem, aby také mohl ohodnotit zdejší prostředí. Také je pro nás nutností se před podpisem smlouvy seznámit s dítětem.
Jaké dokumenty jsou potřeba k nástupu?
Pro nástup je třeba dodání a podpis několika dokumentů. Všechny dokumenty s vámi projdeme během prohlídky školky. Prvním je Smlouva o poskytování péče o dítě v dětské skupině, která má tři přílohy Provozní řád, Plán výchovy a péče a Ceník služeb. Dále je třeba vyplnit Evidenční list dítěte v dětské skupině, který obsahuje informace o dítěti, informace o jeho zákonných zástupcích a jejich podpisy, seznam osob Vámi pověřených k vyzvedání ze školky (babička, teta) a potvrzení od pediatra o absolvování povinných očkování a zdravotní způsobilosti pro docházení do kolektivu. Dalším dokumentem je Potvrzení o postavení podpořené osoby na trhu práce. To je v podstatě potvrzení o zaměstnání (placení daní v ČR) jednoho ze zákonných zástupců a může mít více podob. Buď potvrzení vyplňuje zaměstnavatel v případě zaměstnaných osob, čestné prohlášení v případě OSVČ nebo podnikatelů, potvrzení z úřadu práce v případě nezaměstnaných osob aktivně hledajících práci, a potvrzení ze školy v případě osob v procesu vzdělávání. Posledním potřebným dokumentem je Souhlas se zpracováním osobních údajů, jelikož zpracováváme osobní údaje dítěte i zákonných zástupců. Tento souhlas zahrnuje také pořizování fotografií dětí během programu v dětské skupině. Tyto fotografie jsou přístupné pouze rodičům v docházkovém systému, a nikde jinde je nezveřejňujeme.
Proč je třeba dodat potvrzení vazby na trh práce?
Dětské skupiny jsou primárně projektem na podporu brzčího návratu do zaměstnání, a jejich provoz je spolufinancován z prostředků Ministerstva práce a sociálních věcí. Proto je třeba dodat Potvrzení o postavení podpořené osoby na trhu práce, jelikož MPSV přispívá na školné jen pro dítě rodiče docházejícího do zaměstnání.
Jak pobíhá a jak dlouho trvá adaptace?
Délka adaptačního období se odvíjí od věku, povahy a zkušeností dítěte. Dá se říci, že adaptace trvá od 14ti dní do jednoho měsíce. Více se můžete dozvědět v sekci Adaptační období.
K čemu slouží jistina?
Jistina vybraná před nástupem dítěte slouží k případnému vypořádání finančních závazků. Tím je především nedodržení dvouměsíční výpovědní lhůty ze smlouvy o poskytování péče o dítě v dětské skupině na dobu neurčitou, nebo v případě vzniklého nedoplatku na stravě při ukončení docházky. Výpovědní lhůtu neuplatňujeme v rámci adaptačního procesu. Jistina je jinak plně vratná po ukončení docházky.
Jak pobíhá platba?
Docházkový systém nám generuje vyúčtování, které rodičům chodí emailem. Platba probíhá bezhotovostně na účet spolku.
Jak a kdy omlouvat dítě?
Omlouvání dětí/odhlašování stravy probíhá skrze docházkový systém, do kterého rodiče dostanou přihlašovací údaje při nástupu dítěte. Řádná omluva s náhradou denního poplatku za stravu je do 9:00 předchozího pracovního dne. Pozdější omluva je v systému vedena jako "omluven bez náhrady".
Kde najdu jídelníček?
Jídelníček je součástí každotýdenního newsletteru a je také vyvěšen v šatně školky. Ukázku jídelníčku najdete v sekci stravování.
Jak probíhá vyúčtování záloh na stravu?
Měsíční záloha na stravu zahrnuje 20 dní stravy. Vyúčtování probíhá jednou za čtyři měsíce v intervalech září až prosinec, leden až duben, květen až srpen. Při vyúčtování spočítáme celkový počet dní odebrané stravy dle řádně omluvených dní a odečteme od počtu dní předplacené stravy. Přeplatek následně odešleme na účet rodičů. V některých případech může vzniknout i nedoplatek. Ku příkladu od ledna do dubna 2023 jsme měli otevřeno 86 dní a počet předplacených dní byl 80. Tento nedoplatek se běžně přesouvá do dalšího období, nebo v případě odchodu dítěte se strhává z jistiny.
Mohu zajišťovat dítěti vlastní stravu?
Dětem není možné zajišťovat vlastní stravu. Jedná se o restrikci ze strany krajské hygienické stanice. Pro obědy dovážené rodiči bychom museli mít oddělenou lednici, což pro nás z provozního hlediska není možné. Výjimkou jsou obědy pro nejmenší děti od jednoho roku. Pro ty je možno po domluvě a po omezenou dobu zajišťovat stravu ve formě originálně zabalených příkrmů. Snahou rodičů i pečujících je pak pomoci dětem přejít na normální stravu v co nejkratším časovém úseku.
Je možné si oběd v případě absence dítěte vyzvednout?
Z pravidla pozdě omluvené/neomluvené obědy propadají, avšak po domluvě je první propadlý oběd možné vyzvednout ve školce. Každopádně není možné vyzvedávat obědy po více dní v řadě. Vydávání obědů pro nepřítomné děti provádí samotné pečující osoby, a jejich údělem je primárně se věnovat přítomným dětem.
K čemu je využíván poplatek za hygienu?
Poplatek za hygienu je určen k pokrytí nákladů za jednorázové ručníky, mýdlo, toaletní papír, dezinfekci, prací prostředky, tablety do myčky, všechny ostatní úklidové prostředky, kapesníky, vlhčené ubrousky, plenky. V našich zařízeních velice dbáme na čistotu a hygienu dětí. Průběžné úklidy probíhají několikrát denně.
Co dělat, když je dítě nemocné?
Při nemoci je primárně třeba dítě omluvit v docházkovém systému. Pokud se jedná o infekční onemocnění, žádáme rodiče, aby nám tuto skutečnost oznámili. Je to i povinností rodičů plynoucí z provozního řádu, jen tak můžeme varovat ostatní rodiče a pečující, aby u všech dětí sledovali příznaky daného onemocnění. Celý text najdete v sekci Nemocnost.
Co když se u dítěte projeví příznaky nemoci během dne ve školce?
Ze Smlouvy a jejích příloh plyne rodičům povinnost vyzvednout dítě s příznaky nemoci tak rychle, jaké jsou jejich možnosti. V případě evidentně infekčních nemocí dítě izolujeme od kolektivu v oddělené místnosti, což pro nás znamená vyhrazení jedné pečující osoby k nepřetržitému dohledu nad nemocným dítětem, a pro dítě samozřejmě izolace také není komfortní. Proto opravdu klademe důraz na neprodlené vyzvednutí. Obsáhlejší pojednání naleznete v sekci Nemocnost.
Jak děti tráví čas venku?
Pobyt venku po dopolední svačině probíhá na vlastních zahradách, na procházkách v nejbližším okolí školky, i na veřejných hřištích. Snažíme se, aby čas venku byl rozmanitý a děti bavil. Za příznivého počasí tráví děti čas venku i po spaní. Jelikož je to již čas k vyzvedávání dětí, tak jsou výhradně na zahradě. Máme pak na dveřích ceduli "Jsme na zahradě", můžete normálně zazvonit, máme přenosný zvonek, nebo za námi přijít kolem domu přímo na zahradu.
Jak se dozvím o programu dětí?
Absolvovaný týdenní program je shrnut v pátečním emailovém newsletteru, kde jsou popsány aktivity uběhlého týdne. V pátek také pro rodiče nahráváme do docházkového systému výběr z pořízených fotografií. Ukázku newsletteru můžete vidět v sekci denní program.
Co s sebou do školky?
Obuv na přezutí s pevnou patou a špičkou
Dostatek oblečení na převlečení včetně spodního prádla
Oblečení na ven
Vhodnou obuv dle počasí
Vhodné oblečení na ven dle počasí (bunda, nepromokavé kalhoty, pláštěnka, holínky, čepice, šála, rukavice – ideálně palčáky, v létě pokrývka hlavy)
Opalovací krém – v letním počasí je ideální dítě namazat ráno před příchodem do školky, před pobytem venku děti namažeme znovu
Pyžamo
V případě preference sluneční brýle
Obsáhlejší pojednání najdete v sekci Co s sebou
Může dítě do školky s dudlíkem, nebo vlastní hračkou?
Hračku nebo dudlík mohou mít děti na usínání, po zbytek dne jsou umístěny ve skříňce v šatně. V rámci adaptace může dítě do prostoru denní místnosti s vlastní hračkou nebo plyšákem. Po skončení adaptace už nikoliv. Dudlíky v denní místnosti z hygienických důvodů nepovolujeme nikdy.
S kým o čem komunikovat?
Pečující osoby s rodiči ráno při přebírání dítěte komunikují o nadcházejícím dni, času odchodu dítěte, zdravotním stavu dítěte. Při odchodu pečující referují o proběhlém dni, tvořených aktivitách, náladě dítěte, stravování, vývojových posunech, výměně náhradního oblečení a pyžam.
Veškeré ostatní záležitosti jsou v gesci vedení. Otázky týkající se chodu školky, nemocnosti, administrativy, přidávání/odebírání osob pověřených k vyzvedávání dětí, plateb školkovného, ukončení docházky.
Jaký je rozdíl mezi dětskou skupinou a mateřskou školou?
Základní rozdílem je, že dětské skupiny (DS) jsou registrovány v evidenci Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) a řídí se zákonem č. 247/2014 Sb. o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině, zatímco mateřské školy (MŠ) jsou registrovány pod Ministerstvem školství mládeže a tělovýchovy (MŠMT) a jejich chod se odvíjí od zákona 561/2004 Sb. o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání a na něj navazující vyhláškou č. 14/2005 Sb. o předškolním vzdělávání.
V praxi mají DS a MŠ jiné podmínky na objekt, kde jsou služby poskytovány, jiné nároky na kvalifikaci pečujících/učitelů, jiné počty dětí na jednu pečující/učitelku (v DS na jednu pečující max. 6 dětí, v MŠ na jednu učitelku i přes 20 dětí), jiný věk přijímaných dětí (menší DS mohu přijímat děti již od půl roku, zůstat mohou do šesti let. MŠ přijímají děti standardně po ukončeném třetím roku života a zůstávají do zahájení povinné školní docházky).
DS jsou zařízením na pomezí jeslí a školky. Primárním posláním, dle MPSV, je rodičům umožnit dřívější návrat do zaměstnání a děti by měly být vedeny k sociálním a hygienickým návykům a samoobslužnosti. Pedagogická činnost je upozaděná a pouze od tří let výše. Doba strávená v DS se nepočítá do povinného roku předškolní docházky. My se snažíme uchopit naše poslání nad rámec požadovaného. Jak přátelským a citlivým způsobem, tak rozšířeným vzděláváním našich malých svěřenců. Vzdělávání ale nestavíme na úkor zábavy a pohody blešek.
MŠ počítají s již rozvinutými sociálními a hygienickými návyky a prakticky plnou samoobslužností. Jejich úděl je téměř plně pedagogický.
Jaké mají vzdělání pečující osoby?
Pro nás je u pečujících osob zásadnější jejich lidský přístup a výkon v práci, než jejich vzdělání, jako takové. Avšak MPSV jasně stanovuje škálu nezbytné kvalifikace, kterou pečující musí disponovat. Mohou mít například jednu z dále uvedených kvalifikací: kurz chůva v dětské skupině, učitelka MŠ, asistent pedagoga, sociální pracovník, zdravotní sestra. Kompletní přehled možných kvalifikací naleznete na stránkách MPSV.